Bármit csináljon is a gyerekem, az biztosan rólam is elárul valamit. Olykor sok mindent. Az ötévesem nem alszik el egyedül – vajon nekem van szükségem az esti összebújásainkra? Zavar, ha unatkozik – vajon én magamat haszontalannak tartom, ha nem halmozom a feladatokat? Számomra az önismeret, saját működésem gyurmázása, izgalmas és hatékony módja annak, hogy gyerekeim viselkedését és közös életünket formáljam. És milyen jó, hogy annyi más módszer és eszköz is létezik! Mert néha nemhogy önmagam boncolgatására nincs erőm, de arra sem, hogy eldöntsem, a szalámis vagy a sonkás pizzát rakjam-e a sütőbe…
Lehet-e hasznos a kiabálás, ártalmas a simogatás, hozhat-e szerethető dolgokat egy betegség, árthatnak-e a jótanácsok? A Gyerekes gondolatok nem bölcs intelmeket osztogat, inkább együttgondolkodásra hív: olyan egypercesek gyűjteménye, amelyek olvasásakor új színben-fényben tűnhetnek fel mindennapjaink, új síkjait láthatjuk meg, és így jelentősen bővíthetjük és hatékonyabbá tehetjük szülői eszköztárunkat.
Herner Dorka pszichológus és coach, öt gyermeket nevel, vagy, amint ő fogalmaz: terelget. Tévés szerkesztőként és újságíróként eddig többnyire mások mondatait formálta, első könyvében ezt most saját gondolataival teszi: tizenhárom évnyi gyerekes tapasztalatait fölözi le szakmai szűrőjén.
Nőktől én rengeteg támogatást, szeretést, figyelmet kapok. Dorkától különösen, hosszú évek óta megy köztünk a modern fonózás. Most felétek fordul, szavakat szövöget, mondatokkal molyol, bevilágít barlangokba, elemeire bontja és újra összerakja mindazt, amit eddig családról, szülőségről, gyerekekről tudtunk. Gyertek, engedjétek magatokhoz egy ötgyermekes, élettel teli, kreatív nő tapasztalatait – olvasás közben valami átformálódhat, könnyebbé válhat. A szövegben erő van, szívet rázó őszinteség és sok-sok humor, ami segít jobb élménnyé tenni a hajózást az anyaság időnként háborgó tengerén. – Palya Bea