×

16 ani de carturesti.ro: codul aniversar REBELDECARTURESTI îți aduce 20% reducere la finalizarea comenzii!

Istorie pentru cei care se tem de istorie

Istorie pentru cei care se tem de istorie

0.0 / 10 (0 votes)
NaN
Categories:
Language:
Romana
Publishing Date:
2020
Cover Type:
Paperback
Page Count:
224
Collection:
Translator:
ISBN:
9786068977645
Dimensions: l: 13cm | H: 20cm

3990
Available in store

Price applicable only to online purchases!
Free Gift Wrapping!
Free shipping over 150 RON
You can return it in 14 days
You got questions? Contact Us!
Publisher's Synopsis

Sebastian Schnoy s-a născut în 1969, la Hamburg. După absolvirea studiilor de istorie, a ales o carieră de scenă şi astăzi este considerat cel mai amuzant istoric al Germaniei.

„Istoricul este reporterul care niciodată nu a fost prezent la locul faptei.“ – WILLIAM SOMERSET MAUGHAM

„Istoria este minciuna asupra căreia s-a căzut de acord.“ – NAPOLEON BONAPARTE

Se spune că paradisul ar fi în acel loc în care există poliţişti britanici, mecanici germani, bucătari francezi, iubiţi italieni şi guvernanţi elveţieni. Iar infernul acolo unde bucătarii sunt britanici, poliţiştii germani, mecanicii francezi, iubiţii elveţieni şi guvernanţii întregii poveşti italieni.

În scenă intră grecii – şi preiau rolul principal • Apariţia italienilor: măreţul show • În premieră la Vatican: pornocraţia, sau domnia cocotelor • Singură-singurică pe lista de bestseller din 1455: Biblia • Stradivarius – calitate made in Italy • Un taxi pentru baricade • Ideile nu pot fi împuşcate • Francezii la maxim: glamouroşi, furioşi, curioşi • Drept de vot de la 16 ani? Rege de la 16 ani! • De la sublim la ridicol • Moscova, adresă necunoscută • Guest star pe scena europeană: britanicii • Afurisitul secol XX • „Yes, we can!“ • Susţinerea natalităţii prin pene de curent • Statele Unite ale Europei

„[...] şi din nou extremiştii au fost cei care au pus mâna pe putere. În scurt timp, o mare parte din populaţie a fost trimisă în Gulag, în temutele lagăre de muncă şi de exterminare. O glumă amară din acele vremuri redă cât se poate de bine situaţia: trei deţinuţi stăteau de vorbă. «Cum aţi ajuns aici?» întreabă primul. «Am fost împotriva lui Troţki. Şi dumneavoastră?» «Oh, am fost în favoarea lui Troţki.» Apoi i se adresează celui de-al treilea: «Dar dumneavoastră? De ce vă aflaţi aici?» «Eu sunt Troţki.»“
Sebastian Schnoy

Reviews and comments
There are no reviews yet for this product.
Add a review
You need to authenticate in order to add a review.