×

Muguri pe ramuri și -20% la cumpărăturile peste 200 lei, în perioada 14-16 martie, numai pe carturesti.ro.

Prietenia Polianei

Prietenia Polianei

Motivele de recunostinta ale unui psihoterapeut
0.0 / 10 ( voturi)
NaN
Limba:
Romana
Data publicarii:
2020
Tip coperta:
Paperback
Nr. pagini:
154
ISBN:
9786067974621
Dimensiuni: l: 13cm | H: 20cm

2500
Livrare în 24h! (a doua zi) În stoc

Preț valabil exclusiv online!
Împachetare cadou gratuită!
Transport gratuit peste 150 de lei.
Retur gratuit în 14 zile.
Ai întrebări? Contactează-ne!
Descriere

Exemplul Cristinei Ferendino este unul de mare curaj, de luptă cu sine și cu vitregia naturii. Cartea este un mesaj mobilizator pentru noi toți, spunându-ne că ne putem depăși pe noi înșine printr-o voință fermă. Ea ridică o gravă problemă în fața conștiinței noastre, și anume aceea a atitudinii față de persoanele cu dizabilități, îndeosebi fizice. Cu mult realism, autoarea ne îndeamnă să nu devenim nefericiți pentru ceea ce nu stă în puterea noastră să realizăm. Opțiunea pentru mai mult trebuie să fie precedată de analiza realistă a posibilităților proprii, naturale și sociale. Aceasta înseamnă optimism-realist. Numai în această înțelegere, spune autoarea, vom fi prietenii Polianei. (Dumitru Constantin-Dulcan)

Fiecare dintre noi poate fi prietenul sau prietena Polianei: învățând secretul mulțumirii. Sau, în termeni psihologici, învățând gratitudinea, care este unul dintre ingredientele de bază ale optimismului-realist! Cartea de față este despre cum am reușit eu, Cristina, să învăț optimismul-realist, despre cum mă ajută jocul mulțumirii în viața de zi cu zi. Această carte este despre cum putem cu toții să fim mai fericiți, indiferent prin ce trecem, dacă descoperim secretul mulțumirii! (Cristina Ferendino)

Cristina Ferendino este psiholog clinician și psihoterapeut atestat de Colegiul Psihologilor din România. A urmat cursurile Facultății de Psihologie și Științele Educației din cadrul Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, unde și-a definitivat atât studiile de licență, cât și cele masterale, prin programul masteral „Psihologie clinică, consiliere psihologică și psihoterapie”. Din 2012 lucrează în practică privată, având în cazuistică tulburări depresive, de anxietate, de personalitate, de deficit de atenție și hiperactivitate.

Recenzii și comentarii
Nu există recenzii pentru acest produs.
Adaugă o recenzie
Trebuie să te autentifici pentru a adăuga comentarii/recenzii.