Deopotrivă parabolă şi pamflet, „Ultimul bal la Şarpele Roşu“, noul roman al binecunoscutului scriitor Dinu Săraru, abordează cu acuitate derizoriul vieţii noastre politice post-decembriste, ca şi mişmaşurile ce domină lumea afaceriştilor de sorginte mioritică.
„Povestea e izvorâtă din realitate, dar rămâne poveste. Orice încercare de a «descifra» în desfăşurarea ei «asemănări posibile» cu împrejurări sau personaje care ar părea cunoscute este lipsită de temei. Povestea se citeşte fără nici o cheie, iar adevărul poveştii – se ştie – sublimează adevărul vieţii.
«A fost odată ca niciodată, că dacă n-ar fi nu s-ar povesti... »“, avertizează, dar, în acelaşi timp, şi incită Dinu Săraru din chiar debutul cărţii.
Oameni politici, afacerişti şi revoluţionari, personaje din „Ticăloşii“, transpunerea cinematografică a romanului „Ciocoii noi cu bodyguard“, de acelaşi autor, se regăsesc în „Ultimul bal la Şarpele Roşu“ alături de noi protagonişti, hotărâtori pentru noutatea romanului, făcând ca suspansul acţiunii să se amplifice de la un capitol la altul al cărţii.
Sub titlul „Ori noapte bună, ori moarte bună!“, deviza rubi-condului dur afacerist amorezat Dandu Patricianul, şi romanul „Ultimul bal la Şarpele Roşu“ va deveni, cât de curând, scenariu de film.
Ultimul bal la Sarpele Rosu
Categorii:
Limba:
Romana
Data publicarii:
2011
Editura:
Tip coperta:
Paperback
Nr. pagini:
416
ISBN:
2000000315713
Indisponibil
Preț valabil exclusiv online!
Împachetare cadou gratuită!
Transport gratuit peste 150 de lei.
Retur gratuit în 14 zile.
Ai întrebări? Contactează-ne!
