Produse
Produse
    • Total RON Comandă
      x
      Coșul tău este gol.
      Comandă
      ×

      Comenzile plasate între 31.12, ora 11.00 și 04.01.2026 vor fi procesate începând cu 05.01.2026. Program special de asistență: 31.12: 9.00-13.00, 01-04. 01. 2026 închis. Vă mulțumim pentru înțelegere și un an nou fericit!

      Fetis
      0.0 / 10 ( 0 voturi)
      Limba:
      Romana
      Data publicarii:
      2019
      Editura:
      Tip coperta:
      Paperback
      Nr. pagini:
      216
      Colectie:
      ISBN:
      9786064304766
      Dimensiuni: l: 13cm | H: 20cm
      Indisponibil
      Indisponibil
      Preț valabil exclusiv online!
      Împachetare cadou gratuită!
      Transport gratuit peste 150 de lei.
      Retur gratuit în 14 zile.
      Ai întrebări? Contactează-ne!
      Descriere

      Fetis e cu si despre noi. Volumul reuneste 21 de proze scurte, decupate din realitatea imediata, atat de familiara, si totusi mereu atat de uimitoare, caci intotdeauna un detaliu aparent infim rastoarna intreaga perspectiva. Urbane – fie ca sunt plasate in Romania, in Japonia sau in Elvetia –, cosmopolite, uneori corporatiste, alteori intime, cateodata crude, deseori obsesive, povestirile lui Horea Sibisteanu sunt ca niste instantanee. Ele reflecta, intr-un fel sau altul, relatiile dintre oameni – amoroase, de rudenie sau de prietenie, de colegialitate ori de putere etc. – si lumea contemporana. Si tocmai de aceea merita descoperit.


      „De n-ar fi scriitor, Horea Sibisteanu ar fi, cu siguranta, un detectiv particular clasic, camuflat, cu lupa si carnetel. Isi urmareste personajele si le relateaza tribulatiile cu pasiunea si rabdarea acelei meserii. Niciun amanunt nu e neinteresant, nicio imprejurare nu va fi trecuta sub tacere. Pentru el, povestirea se scrie singura, pe masura ce personajele se insufletesc. Daca e sa ducem aceasta impresie mai departe, Horea Sibisteanu e un detectiv deghizat in suspectii pe care ii urmareste.“

      Florin Iaru


      „Horea Sibisteanu aduna, cu un firesc, o simplitate si o onestitate dezarmante, o paleta larga de intamplari, situatii si personaje, de aici si de pretutindeni. Pare ca inregistreaza permanent cu toate simturile sale. Iar colectionarea secventelor si transpunerea lor pe hartie pot fi considerate un tip aparte de fetis, unul de care un scriitor chiar nu se poate lipsi.

      Volumul pe care il tii in maini are imprimat un ritm si un stil aparte, o scriitura minimalista, o plaja foarte diversa – si totusi unitara – si multiculturala de proze, asa ca nu ai absolut niciun motiv sa-l lasi pe raft. Mai ales ca te vei zari (si) pe tine printre randuri, spatii, povesti.“
      Recenzii și comentarii

      Nota

      de |

      Nu există recenzii pentru acest produs.
      Adaugă o recenzie
      Trebuie să te autentifici pentru a adăuga comentarii/recenzii.